Novinka v podlahovom vykurovaní

Infračervené podlahové vykurovanie
 

Infračervené podlahové vykurovanieAž donedávna boli medzi užívateľmi známe dva druhy podlahového vykurovanie, založeného na využívaní elektrickej energie – na základe vykurovacích káblov a vykurovacích rohoží. V zásade sa tieto dva typy podlahového vykurovania  od seba nelíšili a voľba medzi nimi závisela iba na vlastnostiach miestnosti, ktorú bolo potrebné vykurovať.

Technologický a technický pokrok však v posledných rokoch priniesol príjemnú novinku, čo sa podlahového vykurovania týka. Tento systém je založený na pôsobení infračervených lúčov. Infračervené podlahové kúrenie prináša množstvo pozitívnych faktorov a vysokú mieru komfortu do našich domácností. Je to hlavne kvôli priaznivému pôsobeniu infračerveného spektra žiarenia na ľudský organizmus. Bez akéhokoľvek nadsadenia môžeme povedať, že infračervené podlahové kúrenie poskytuje taký istý pocit, ako slnečné žiarenie. Nahradzuje teplo slnka a poskytuje nielen dobrý telesný a duševný stav, no priaznivo pôsobí aj na naše zdravie.

Ak si chcete nechať rekonštruovať vaše kúrenie v byte či dome, vyberte si niektorú z kvalitných firiem z katalógu stavebných firiem a spoločností. Vybratým firmám môžete cez jednoduchý systém zadávania stavebných dopytov, poslať žiadosť o cenovú ponuku.

Ide o takzvané „čisté“ žiarenie, ktoré nezapríčiní nepríjemné prehriatie pokožky. Naopak, účinne sa dostáva k hlbším vrstvám tkanív ľudského tela a tam pôsobí  neuveriteľným spôsobom (pre laika). Predstavte si, ako pôsobí slnko na ľudí. Dodáva im energiu a dobrú náladu. A predstavte si, že takýto zdroj tepla máte doma. Každodenne, bez ohľadu, či je vonku zamračené, sneží, alebo je hmlisto. Infračervené podlahové kúrenie indukuje molekuly vlastnou energiou, čím sa v tkanivách vytvorí vyšší stupeň energie, čo sprevádzajú úmerné fyziologické zmeny, napr. zlepšenie zásobovania krvou, uvoľnenie svalov, zmiernenie bolesti.

Z toho vyplýva špecifickosť podlahového kúrenia infračerveným žiarením -  k dosiahnutiu rovnakého pocitu komfortu je možné o toľko znížiť teplotu vzduchu, o koľko je vyššia vyžarujúca teplota vyžarujúcej plochy. FIR (Far Infrared Rays), čiže dlhovlnné infračervené vlny, sú najbezpečnejšou a zároveň najprospešnejšou časťou slnečného žiarenia pre zdravie človeka.

Zjednodušene povedané -infračervené podlahové kúrenie zohreje všetky predmety a živé organizmy, ktoré sa nachádzajú v miestnosti, pričom negatívne nabité ióny vzniknuté počas vykurovania zvyšujú pocit tepla. Ten pocit poznáte. V izbe sa kúri, no pocit chladu v nás zanechajú studené múry, na dotyk chladný nábytok, strop a podobne. Keďže infračervené podlahové kúrenie najprv ohreje tieto predmety vrátane človeka, ako takého, a až potom príde na rad vzduch, môže sa stať, že v miestnosti bude síce o nejaké 2°C menej, ako bývate zvyknutí, no pocitovo vám bude príjemne teplúčko.

Hlavnou výhodou infračerveného podlahového kúrenia  je, že ľudské telo je v neustálom kontakte so sálavým povrchom. Vzniknuté tepelné žiarenie vnikne človeku „pod kožu“, kde vlastnou energiou stimuluje tkanivá ľudského tela, zlepšuje tým krvný obeh a vytvára pocit vyššieho tepla a komfortu. Tento fakt potvrdzujú nedávne lekárske štúdie, zamerané práve na účinky infračerveného podlahového vykurovania na človeka.  Ľudské telo má schopnosť vstrebať dlhovlnné infračervené vlny s vlnovou dĺžkou medzi 8 až 12 mikrónov, ktoré majú schopnosť preniknúť do tela až do hĺbky 4 cm. Pri tomto prenikaní vzniká rezonancia, ktorá rozkmitá atómy v bunkách, čím vzniká kinetická energia.

Táto kinetická energia sa mení na teplo, ktoré aktivuje funkciu buniek a enzýmov v tele. Proces infračerveného žiarenia pozvoľna prehreje svalové tkanivo a krv. Žily a cievy zväčšia svoj priemer, čo pomáha k zrýchleniu krvného obehu a bunkám lepšie prijať živiny a kyslík. Tento proces začne regeneráciu zničených buniek a svalového tkaniva. Zároveň sa tiež zlepší schopnosť buniek vylučovať toxické látky a odpad späť do krvného obehu. Technológiu infračerveného žiarenia nám dala do vienka sama Matka príroda. Tradične sme získavali denné dávky tejto zdravej energie zo slnečného svitu.  V dnešnom zhone však nemáme toľko času na slnečný kúpeľ, zvlášť potom v jesennom a zimnom období, kedy je slnečného svetla pomenej. Preto je veľmi prospešné pre organizmus mať zdroj tepla v podobe dlhovlnného infračerveného podlahového kúrenia.

Princíp fungovania infračerveného podlahového kúrenia je jednoduchý. Pomocou elektrickej energie sa zahrieva odporový prvok v telese a prostredníctvom špeciálnej fólie, umiestnenej pod podlahou  sa vytvorí potrebná vlnová dĺžka infračerveného vykurovania (7 - 10 mikrónov). Infračervená energia sa pri dopade na pevné predmety, najmä steny, strop a podlahu zmení na teplo, ktoré sa v nich naakumuluje a sekundárne sa uvoľňuje do ohrievaného priestoru.

Rozdiel teplôt medzi podlahou a stropom je minimálny a človek pociťuje prirodzené rovnomerné sálavé teplo, ktoré je možné prirovnať teplu z kachľovej pece. Vykurovací film infračerveného podlahového kúrenia s hrúbkou 3,5 mm je možné použiť pod podlahu akéhokoľvek druhu - parkety, plávajúcu podlahu, koberce, dlažbu alebo PVC. Infračervené podlahové kúrenie sa cenovo vyrovná nákladom na obstaranie klasických radiátorov, ale jeho inštalácia je rýchla, prevádzka nevyžaduje žiadnu údržbu ani technickú kontrolu. Na vykúrenie štandardnej miestnosti pomocou infračerveného podlahového kúrenia potrebujete cca 10 – 15 min.

Možno vás tiež zaujme článok Podlahové konvektory vytláčajú klasické vykurovacie telesá

Foto: gidpostroyki.ru, parketremont.ru
(i.n.)